نیکی کریمی

نیکی کریمی متولد 19 آبان 1350 در تهران , هنرپیشه است
فارغ التحصیل دیپلم فن تجربی و دانشجوی انصرافی پباده سازی خرقه از دانش گاه ایالات متحده می‌باشد , از بازی زنده استارت کرد و اکنون کارگردان و تنظیم کننده نیز میباشد
خانواده
یک اخوی بنام خشایار و یک آبجی بنام نازنین دارااست که به همراه بابا و مادرش در مملکت انگلستان معاش می نمایند , اصالتا نیز اهل تفرش استان مرکزی می باشند

از بازی زنده تا جلوی دوربین
بازیگری را از زمان مکتب با حضور در تیم های تئاتری استارت کرد تا این که سال 1368 هنگامی 18 ساله بود با فیلم سینمایی وسوسه جلوی دوربین رفت
سوپراستاری در سینما
با دو‌مین تجربه ماهر اش در فیلم سینمایی عروسی سال 1369 با ابوالفضل پورعرب بعنوان او‌لین ستارگان سینمای بعداز انقلاب به نقطع ی عطف آوازه رسید
وی آن‌گاه در سال 1371 با فیلم سارا توانست جایزه شایسته ترین هنرپیشه زن فستیوال های سین ساستین و نانت فرانسه را به دست آورد

بازی در تلویزیون
خانم کریمی با سریال معاش در سال 1374 هنگامی 24 ساله بود وارد کادر تلویزیون شد و تابحال 4 سریال بیشتر برای تلویزیون بازی نکرده است
ورود به عکاسی
از سال 1376 عکاسی را کنار عباس کیارستمی استارت کرد و درین سال جاری سال‌ها بصورت مداوم عکاسی درختان کرد که فیض آن برگزاری 4 نمایشگاه در جمهوری اسلامی ایران و 1 نماشگاه در امارات بود
سیمرغ با دو زن
کریمی بعداز همیاری با کارگردان هایی زیرا ابراهیم حاتمی کیا , بهروز افخمی و داریوش فرهنگ وتمدن در سال 1377 در فیلم دو زن به کارگردانی تهمینه میلانی بازی کرد

این فیلم پنجمی نامزدی وی برای سیمرغ بود که در غایت توانست با این فیلم آنرا بدست آورد , همیاری وی با میلانی تا سال 1381 ادامه دار بود
از دستیاری تا مستندسازی

وی در سال 1379 دستیار عباس کیارستمی در برنامه تلویزیونی A . B . C . Africa شد آن گاه در سال 1380 او‌لین برنامه تلویزیونی خویش را با اسم داشتن یا این که نداشت ساخت
این مجموعه مستند که مسئله آن مرتبط با زوج های نابارور با همیاری کلینیک رویان ساخته شد و توانست در فستیوال باران شایسته ترین برنامه تلویزیونی تعیین شود

او‌لین فیلم بلند
ایشان در سال 1383 هنگامی 33 ساله بود او‌لین فیلم بلند خویش بنام یک شب را ساخت ولی بخاطر وضعیت ممیزی در کشور ایران نمایش نشد البته در فستیوال فیلم کن درخشید
داوری فستیوال کن

خانم هنرپیشه سال 1386 در فستیوال کن ( 2007 ) بعنوان یکی‌از داوران کن حضور داشت

وی در کنار دومینیک متاع از فرانسه , دبورا نادلمن لاندیس از ایالات متحده و جین ماری گوستاو لوکلوزیو از فرانسه , به داوری فیلم های کوتاه فستیوال کن پرداخت
وصلت
خوبی کریمی هنوز تزویج نکرده و مجرد است
ورزش ماهر
برنامه روزمره ای برای ورزش دارم که ذیل هیچ قوانینی آن را تغییر تحول نمی دهم

چه بسا روزهایی که راز فیلمبرداری هستم نیز کارایی میکنم هنگامی به منزل می‌روم ورزش کنم , بدنسازی و فیتنس جزء برنامه های روزمره اینجانب است البته تنیس نیز بازی می‌کنم

مشخصات

آخرین ارسال ها

آخرین جستجو ها